20021112-00058T1LF
Mfr.Part #
20021112-00058T1LF
Description
CONN HEADER R/A 58POS 1.27MM
Number of Contacts :
58
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Mating Post Length :
3.05mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Resistance :
30mOhm
Length :
35.56mm
Depth :
7.97mm
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
58
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Lead Length :
2.7mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch :
1.27mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Insulation Color :
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 58-Position Board to Board 0.135 3.43mm Height
20021112-00058T1LF Overview
You'll get Header packages.A Through Hole, Right Angle mounting type is specified for the device.A Tube case is used for packaging.The product belongs to the Minitek127® 1.27mm Series.You should use it at a temperature below 85°C.Temperatures below -40°C are required for operation of this device.By Through Hole it's mounted.
20021112-00058T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021112-00058T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021112-00058T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"