20021112-00010T8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021112-00010T8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 10POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Number of Contacts :
10
Contact Plating :
GXT, Gold
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Style :
Board to Board
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Housing Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-40°C
Housing Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Header
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Lead Length :
2.7mm
Length :
5.08mm
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
30mOhm
Mating Post Length :
3.05mm
Contact Type :
Male Pin
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shrouding :
Unshrouded
Depth :
7.97mm
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Number of Positions :
10
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Pitch :
1.27mm
Mount :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Color :
Black
Series :
Minitek127® 1.27mm
Color :
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 10-Position Board to Board 0.135 3.43mm Height
20021112-00010T8LF Overview
Currently, it is packaged in Header.The mounting type of the device is Through Hole, Right Angle.A Tube case is used to package the product.A product of the Minitek127® 1.27mm Series, it belongs to the range of products of that series.A temperature below 85°C is best for using it.The device must run at -40°C degrees.Through Hole represents the mounting point for the part.
20021112-00010T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021112-00010T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021112-00010T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"