20021111-00096T1LF
Mfr.Part #
20021111-00096T1LF
Description
CONN HEADER VERT 96POS 1.27MM
Series :
Minitek127® 1.27mm
Number of Contacts :
96
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Post Length :
3.05mm
Number of Positions :
96
Overall Contact Length :
0.309 7.86mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Pitch :
1.27mm
Depth :
3.4mm
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Length :
60.96mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Length :
2.3mm
Contact Plating :
Gold
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Shape :
Square
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Thermoplastic 96-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
20021111-00096T1LF Overview
Packaging is Header.Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tube case.As a product of the Minitek127® 1.27mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 85°C are best for using it.There's a minimum temperature of -40°C for this device.In this case, Through Hole mounts the part.
20021111-00096T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021111-00096T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021111-00096T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"