20021111-00070T4LF
Mfr.Part #
20021111-00070T4LF
Description
CONN HEADER VERT 70POS 1.27MM
Contact Resistance :
30mOhm
Mating Post Length :
3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Length :
44.45mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Overall Contact Length :
0.309 7.86mm
Solder
Current Rating :
70A
8 Weeks
Gender :
Male
Depth :
3.4mm
Number of Contacts :
70
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Pitch :
1.27mm
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Housing Color :
Housing Material :
Plastic
Lead Length :
2.3mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Number of Positions :
70
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
125V
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Thermoplastic 70-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
20021111-00070T4LF Overview
Packaging is Header.Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tube case.As a product of the Minitek127® 1.27mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 85°C are best for using it.There's a minimum temperature of -40°C for this device.In this case, Through Hole mounts the part.
20021111-00070T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021111-00070T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021111-00070T4LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"