20021111-00062T1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021111-00062T1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 62POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Post :
Tin
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Mating Post Length :
3.05mm
Contact Resistance :
30mOhm
Housing Color :
Black
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
2.3mm
Number of Contacts :
62
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
Straight
Color :
Black
Length :
39.37mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Pitch :
1.27mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
2
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Shape :
Square
Series :
Minitek127® 1.27mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Style :
Board to Board
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Connector Type :
Header
Shrouding :
Unshrouded
Number of Positions :
62
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Overall Contact Length :
0.309 7.86mm
Depth :
3.4mm
Contact Plating :
Gold
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Thermoplastic 62-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
20021111-00062T1LF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek127® 1.27mm Series.Use it when the temperature is below 85°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is mounted by Through Hole.
20021111-00062T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021111-00062T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021111-00062T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"