20-CBSFSV-1.5X2.75X0.2
Mfr.Part #
20-CBSFSV-1.5X2.75X0.2
Manufacturer
Leader Tech Inc.
Description
RF SHIELD 1.5" X 2.75" SMD
Manufacturer :
Leader Tech Inc.
Product Category :
RF Shields
Factory Lead Time :
4 Weeks
Ventilation :
Vent Holes in Pattern
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Overall :
2.750 69.85mm
Width - Overall :
1.500 38.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height - Overall :
0.200 5.08mm
Series :
20-CBS
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Shield, 2-Piece
Leader Tech Inc. 20-CBSFSV-1.5X2.75X0.2
Shield, 2-Piece 0.200 5.08mm 1.500 38.10mm Surface Mount 2.750 69.85mm Vent Holes in Pattern 20-CBS
20-CBSFSV-1.5X2.75X0.2 Overview
20-CBSFSV-1.5X2.75X0.2 Features
As a type of Shield, 2-Piece
Surface Mount value
20-CBS
20-CBSFSV-1.5X2.75X0.2 Applications
There are a lot of Leader Tech Inc.
20-CBSFSV-1.5X2.75X0.2 RF Shields applications.
  • Radio
  • Electric and magnetic transmissions
  • Computer
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
Catalog related products
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC