20-823-90TWR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20-823-90TWR
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Feature :
Closed Frame
Contact Material - Post :
Phosphor Bronze
Body Breadth :
0.4 inch
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Body Length or Diameter :
1.05 inch
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
JESD-609 Code :
e3
PCB Contact Row Spacing :
0.3 mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Lead Length :
3.683mm
Series :
Vertisockets™ 800
Mount :
Horizontal, Through Hole
Contact Finish - Mating :
Tin
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Body Depth :
0.56 inch
Number of Contacts :
20
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Current Rating :
1.5A
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Horizontal
Number of Pins :
20
Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0μin 5.08μm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Termination :
Solder
Number of Positions or Pins (Grid) :
20 (2 x 10)
Termination Post Length :
0.145 3.68mm
Contact Material - Mating :
Phosphor Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
20-823-90TWR
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 20-823-90TWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Horizontal, Number of Pins:20, Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, 20-823-90TWR pinout, 20-823-90TWR datasheet PDF, 20-823-90TWR amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 20-823-90TWR ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH