20-6810-90T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20-6810-90T
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Contacts :
20
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Termination Post Length :
0.145 3.68mm
Contact Material - Post :
Phosphor Bronze
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature (Max) :
105°C
Lead Length :
3.683mm
Body Length or Diameter :
1.05 inch
Mount :
Through Hole, Vertical
Number of Positions or Pins (Grid) :
20 (2 x 10)
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Series :
Vertisockets™ 800
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Style :
SQ PIN-SKT
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
PCB Contact Row Spacing :
0.6 mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Current Rating :
1.5A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Material - Mating :
Phosphor Bronze
Feature :
Closed Frame
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0μin 5.08μm
Body Breadth :
0.69 inch
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Number of Positions :
16
Body Depth :
1.28 inch
Contact Finish - Mating :
Tin
Termination :
Solder
Additional Feature :
VERTISOCKETS, UL 94V-0
Datasheets
20-6810-90T
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 20-6810-90T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Vertical, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, 20-6810-90T pinout, 20-6810-90T datasheet PDF, 20-6810-90T amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 20-6810-90T ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH