20-0513-11H
Mfr.Part #
20-0513-11H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
1
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
20
Published :
Mount :
Through Hole
Contact Style :
RND PIN-SKT
Number of Positions or Pins (Grid) :
20 (1 x 20)
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Type :
SIP
JESD-609 Code :
e4
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
20
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Contact Material - Post :
Brass
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Mating :
Gold
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Through Hole
Body Length or Diameter :
2 inch
Factory Lead Time :
5 Weeks
Pbfree Code :
yes
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Lead Length :
3.175mm
Datasheets
20-0513-11H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH