1SR154-400TE25A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SR154-400TE25A
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A PMDS
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
1
Peak Reverse Current :
10μA
Average Rectified Current :
1A
HTS Code :
Diode Type :
Standard
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 400V
Forward Voltage :
1.1V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Output Current-Max :
1A
Additional Feature :
SURGE ABSORPTION
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Published :
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Surge Current :
30A
Diode Element Material :
SILICON
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
JESD-609 Code :
e2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
1SR154-400
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
C BEND
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Terminal Finish :
TIN COPPER
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Datasheets
1SR154-400TE25A
ROHM Semiconductor 1SR154-400TE25A
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A 150°C Max 10μA @ 400V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
1SR154-400TE25A Overview
In this device, the maximum reverse leakage current is 10μA volts.The average rectified current for this device is 1A volts.The maximum surge current is 30A.As far as output current is concerned, 1A is the maximum.A data chart shows that the peak reverse is 10μA in the datasheets.
1SR154-400TE25A Features
a maximal reverse leakage current of 10μA volts
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 10μA
1SR154-400TE25A Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
1SR154-400TE25A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB