1SNK526010R0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SNK526010R0000
Manufacturer
TE Connectivity
Description
POW SNK SCREW
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
TE Connectivity
Product Category :
Din Rail, Channel
Pitch :
26mm
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Row Spacing :
26 mm
Connector Type :
Terminal Block
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Gauge or Range - mm² :
35-120mm2
Series :
SNK, ZS
Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
Feed Through
REACH SVHC :
Unknown
Termination Style :
Screw
Voltage - Rated AC :
1kV
Voltage - IEC :
1000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Width :
26.0mm
Number of Levels :
1
Number of Positions :
2
Current - UL :
230A
Color :
Gray
Wire Gauge or Range - AWG :
4/0-2 AWG
Voltage - Rated :
1kV
Current Rating :
232A
Wire/Cable Gauge :
2 AWG