1SNK516030R0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SNK516030R0000
Manufacturer
TE Connectivity
Description
POW SNK SCREW
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
TE Connectivity
Product Category :
Din Rail, Channel
Factory Lead Time :
5 Weeks
Pitch :
16mm
Wire Gauge or Range - mm² :
6-35mm2
Current Rating :
125A
Wire/Cable Gauge :
0 AWG
Voltage - Rated :
1kV
Voltage - UL :
600V
Stripping Length :
17mm
Terminal Width :
16.0mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Levels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current - UL :
150A
Number of Positions :
2
Termination Style :
Screw
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
SNK, ZS
Voltage - IEC :
1000V