1SMC7.5AT3G
Mfr.Part #
1SMC7.5AT3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Radiation Hardening :
1
Number of Channels :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Number of Pins :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
75 V
Contact Plating :
Tin
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Min Breakdown Voltage :
83.3 V
Package Shape :
RECTANGULAR
ESD Protection :
yes
Width :
6.1 mm
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.41 mm
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage-Min :
83.3 V
Number of Terminals :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Element Configuration :
Single
Capacitance @ Frequency :
Power Dissipation-Max :
0.75 W
Unidirectional Channels :
Reverse Breakdown Voltage :
83.3 V
Qualification Status :
Not Qualified
Polarity :
Unidirectional
Leakage Current :
5 µA
Max Breakdown Voltage :
92.1 V
Breakdown Voltage-Max :
92.1 V
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
C BEND
Number of Unidirectional Channels :
Supplier Device Package :
SMC
Max Power Dissipation :
1.5 kW
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
RoHS :
Compliant
Power Line Protection :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75 V
Composition :
Zener
Max Surge Current :
116.3 A
Lead Free :
Lead Free
Peak Pulse Current :
12.4 A
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Test Current :
1 mA
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Min Operating Temperature :
-65 °C
Max Reverse Leakage Current :
5 µA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel
Technology :
Zener
Series :
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Clamping Voltage :
121 V
Mounting Type :
Surface Mount
Direction :
Unidirectional
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
Type :
Length :
7.11 mm
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Operating Supply Voltage :
7.5 V
Peak Pulse Power :
1.5 kW
Max Operating Temperature :
150 °C
Power Dissipation :
1.5 kW
Breakdown Voltage :
83.3 V
Package :
Bulk
Current :
124 A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Littelfuse Inc
ECCN Code :
EAR99
Voltage :
75 V
Datasheets
1SMC7.5AT3G
Introducing onsemi 1SMC7.5AT3G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Number of Pins:2, Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ), Package / Case:DO-214AB, SMC, Mounting Type:Surface Mount, Type:Zener, Voltage:75 V, 1SMC7.5AT3G pinout, 1SMC7.5AT3G datasheet PDF, 1SMC7.5AT3G amp .Beyond onsemi 1SMC7.5AT3G ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.