1SMC7.5AT3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SMC7.5AT3G
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Max Surge Current :
116.3 A
Technology :
Zener
Power Dissipation :
1.5 kW
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75 V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Max Operating Temperature :
150 °C
Min Breakdown Voltage :
83.3 V
Product Status :
Obsolete
Composition :
Zener
Configuration :
Single
RoHS :
Compliant
Breakdown Voltage :
83.3 V
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Breakdown Voltage-Min :
83.3 V
Supplier Device Package :
SMC
Termination :
SMD/SMT
Clamping Voltage :
121 V
Contact Plating :
Tin
Length :
7.11 mm
Number of Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
ESD Protection :
yes
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Direction :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Width :
6.1 mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Pins :
2
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Number of Elements :
Element Configuration :
Single
Littelfuse Inc
Operating Supply Voltage :
7.5 V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
Max Breakdown Voltage :
92.1 V
Terminal Form :
C BEND
Current :
124 A
Reverse Breakdown Voltage :
83.3 V
Leakage Current :
5 µA
Number of Unidirectional Channels :
Peak Pulse Current :
12.4 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Voltage :
75 V
Number of Terminals :
2
Series :
Type :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Power Dissipation :
1.5 kW
Breakdown Voltage-Max :
92.1 V
Reverse Standoff Voltage :
75 V
Power Dissipation-Max :
0.75 W
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Pulse Power :
1.5 kW
Surface Mount :
yes
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.41 mm
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Polarity :
Unidirectional
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Leakage Current :
5 µA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance @ Frequency :
Radiation Hardening :
No
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Min Operating Temperature :
-65 °C
Test Current :
1 mA
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
1SMC7.5AT3G
Introducing Littelfuse 1SMC7.5AT3G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:DO-214AB, SMC, Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ), Number of Pins:2, Voltage:75 V, Type:Zener, 1SMC7.5AT3G pinout, 1SMC7.5AT3G datasheet PDF, 1SMC7.5AT3G amp .Beyond Littelfuse 1SMC7.5AT3G ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.