1SMC15AT3G
Mfr.Part #
1SMC15AT3G
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Configuration :
Single
Surface Mount :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage-Min :
16.7 V
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Terminal Form :
C BEND
Number of Terminals :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Technology :
Zener
HTS Code :
Breakdown Voltage-Max :
18.5 V
Power Dissipation-Max :
0.75 W
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Littelfuse Inc
Package Shape :
RECTANGULAR
Polarity :
Unidirectional
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
15 V