1SMB7.5AT3G
Mfr.Part #
1SMB7.5AT3G
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
8.33V
Power Dissipation-Max :
0.55W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
C BEND
Power - Peak Pulse :
600W
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance @ Frequency :
1890pF @ 1MHz
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Base Part Number :
1SMB
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
46.5A