1SMB160AT3G
Mfr.Part #
1SMB160AT3G
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Number of Elements :
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Polarity :
Unidirectional
Capacitance @ Frequency :
125pF @ 1MHz
Power Dissipation-Max :
0.55W
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Configuration :
Single
Type :
Zener
Terminal Form :
C BEND
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Surface Mount :
yes
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.3A
Power - Peak Pulse :
600W