1SMB150CA TR13 PBFREE
Mfr.Part #
1SMB150CA TR13 PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB
Manufacturer :
Central Semiconductor
DO-214AA, SMB
Breakdown Voltage :
179.75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.5A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Polarity :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
600W
Bidirectional Channels :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage-Max :
243V
Voltage - Breakdown (Min) :
167V