1SMB150A TR13 PBFREE
Mfr.Part #
1SMB150A TR13 PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Breakdown Voltage :
179.75V
Polarity :
Unidirectional
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V
Surface Mount :
yes
Clamping Voltage-Max :
243V
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Power - Peak Pulse :
600W