1PS79SB40,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1PS79SB40,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOD523
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Current :
120mA
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Min Operating Temperature :
-65°C
Current - Average Rectified (Io) :
120mA DC
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200mA
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Flat
Max Surge Current :
200mA
Height :
650μm
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Reverse Current :
10μA
Voltage :
40V
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Current :
12A
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Forward Voltage :
1V
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
Schottky
Number of Terminations :
2
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Pin Count :
2
Base Part Number :
1PS79SB40
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
200mA
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Number of Pins :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
850μm
Length :
1.25mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 40V
HTS Code :
Published :
2006
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40mA
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Capacitance @ Vr, F :
5pF @ 0V 1MHz
Average Rectified Current :
120mA
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
1PS79SB40,115
Introducing Diodes - Rectifiers - Single Nexperia 1PS79SB40,115 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:40V, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Base Part Number:1PS79SB40, Package / Case:SC-79, SOD-523, Number of Pins:2, 1PS79SB40,115 pinout, 1PS79SB40,115 datasheet PDF, 1PS79SB40,115 amp .Beyond Diodes - Rectifiers - Single Nexperia 1PS79SB40,115 ,we also offer BAT54,235, BAT54,215, BAS16L,315, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nexperia 1PS79SB40,115
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1V @ 40mA 150°C Max 10μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-79, SOD-523 Surface Mount
1PS79SB40,115 Overview
In this device, the reverse leakage current maximum is 10μA volts.Devices like this have an average rectified current of 120mA volts.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 200mA.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 10μA.
1PS79SB40,115 Features
a maximal reverse leakage current of 10μA volts
an average rectified current of 120mA volts