1PGSMA120Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1PGSMA120Z
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 120V 1.25W DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 91.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
120V
Power - Max :
1.25W
Impedance-Max :
550Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Datasheets
1PGSMA120Z
Taiwan Semiconductor 1PGSMA120Z
550Ohm ±5% 1μA @ 91.2V -55°C~175°C TJ DO-214AC, SMA
1PGSMA120Z M2G Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 91.2V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1PGSMA120Z M2G Features
reverse leakage current of 1μA @ 91.2V
1μA @ 91.2V is the maximum voltage (Tol)