1N759AUR-1/TR
Mfr.Part #
1N759AUR-1/TR
Vf - Forward Voltage :
1.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 200 mA
Length :
3.71 mm
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 9 V
Tolerance :
±5%
Voltage Tolerance :
5 %
Diameter :
1.7 mm
Impedance (Max) (Zzt) :
10 Ohms
Zener Current :
35 mA
Power - Max :
500 mW
Datasheets
1N759AUR-1/TR
Microchip Technology 1N759AUR-1/TR
±5% 1 μA @ 9 V -65°C ~ 175°C (TJ) DO-213AA
1N759AUR-1/TR Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1 μA @ 9 V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12 V volts.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 35 mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.1 V @ 200 mA V.
1N759AUR-1/TR Features
reverse leakage current of 1 μA @ 9 V
1 μA @ 9 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 35 mA