1N758AUR-1/TR
Mfr.Part #
1N758AUR-1/TR
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 200 mA
Voltage Tolerance :
5 %
Zener Current :
40 mA
Vf - Forward Voltage :
1.1 V
Length :
3.71 mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 8 V
Diameter :
1.7 mm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10 V
Impedance (Max) (Zzt) :
7 Ohms
Power - Max :
500 mW
Datasheets
1N758AUR-1/TR
Microchip Technology 1N758AUR-1/TR
±5% 1 μA @ 8 V -65°C ~ 175°C (TJ) DO-213AA
1N758AUR-1/TR Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1 μA @ 8 V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 10 V.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 40 mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.1 V @ 200 mA must be supplied.
1N758AUR-1/TR Features
reverse leakage current of 1 μA @ 8 V
1 μA @ 8 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 40 mA