1N751AUR-1/TR
Mfr.Part #
1N751AUR-1/TR
Power - Max :
500 mW
Vf - Forward Voltage :
1.1 V
Zener Current :
75 mA
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Diameter :
1.7 mm
Impedance (Max) (Zzt) :
14 Ohms
Length :
3.71 mm
Voltage Tolerance :
5 %
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 2 V
Tolerance :
±5%
Datasheets
1N751AUR-1/TR
Microchip Technology 1N751AUR-1/TR
±5% 5 μA @ 2 V -65°C ~ 175°C (TJ) DO-213AA
1N751AUR-1/TR Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5 μA @ 2 V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1 V.Design flexibility is enhanced by its zener current of 75 mA.For operation, diode reaches 1.1 V @ 200 mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N751AUR-1/TR Features
reverse leakage current of 5 μA @ 2 V
5 μA @ 2 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 75 mA