1N750AUR-1/TR
Mfr.Part #
1N750AUR-1/TR
Zener Current :
85 mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 200 mA
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Brand :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1.5 V
Vf - Forward Voltage :
1.1 V
Voltage Tolerance :
5 %
Impedance (Max) (Zzt) :
15 Ohms
Length :
3.71 mm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7 V
Diameter :
1.7 mm
Power - Max :
500 mW
Datasheets
1N750AUR-1/TR
Microchip Technology 1N750AUR-1/TR
±5% 5 μA @ 1.5 V -65°C ~ 175°C (TJ) DO-213AA
1N750AUR-1/TR Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 5 μA @ 1.5 V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 4.7 V.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 85 mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.1 V @ 200 mA must be supplied.
1N750AUR-1/TR Features
reverse leakage current of 5 μA @ 1.5 V
5 μA @ 1.5 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 85 mA