1N746AUR-1/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N746AUR-1/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-213AA
Datasheet
Download
Description
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.3 V
Impedance (Max) (Zzt) :
24 Ohms
Series :
Military, MIL-PRF-19500/127
Length :
3.71 mm
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Reel
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Vf - Forward Voltage :
1.1 V
Product Status :
Active
Product Category :
Zener Diodes
Supplier Device Package :
DO-213AA
Package :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 200 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Product Type :
Zener Diodes
Tolerance :
±5%
Zener Current :
120 mA
Voltage Tolerance :
5 %
Brand :
Package / Case :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1 V
Diameter :
1.7 mm
Configuration :
Single
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS :
N
Datasheets
1N746AUR-1/TR
Microchip Technology 1N746AUR-1/TR
±5% 5 μA @ 1 V -65°C ~ 175°C (TJ) DO-213AA
1N746AUR-1/TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 5 μA @ 1 V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.3 VV.Zeners have a zener current of 120 mA, so their design is highly flexible.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.1 V @ 200 mA is provided.
1N746AUR-1/TR Features
reverse leakage current of 5 μA @ 1 V
5 μA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 120 mA