1N6108US
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N6108US
Manufacturer
Semtech
Package / Case
SQ-MELF
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 9.1VWM 17.7VC
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17.7V
Power Line Protection :
No
Base Part Number :
1N6108
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power - Peak Pulse :
500W
Packaging :
Bulk
Voltage - Breakdown (Min) :
10.8V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
28.2A
Package / Case :
SQ-MELF
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
9.1V Max
Datasheets
1N6108US
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL