1N6108US
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N6108US
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SQ-MELF
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 9.1VWM 17.75VC SQ-MELF
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17.7V
Power - Peak Pulse :
500W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
9.1V Max
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
28.2A
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Packaging :
Bulk
Package / Case :
SQ-MELF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Part Number :
1N6108
Factory Lead Time :
18 Weeks
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
10.8V