1N5558/TR
Mfr.Part #
1N5558/TR
Description
TVS DIODE 175VWM 265VC DO13
+ 175 C
RoHS :
N
Product Status :
Active
Microchip
Product Type :
TVS Diodes
Working Voltage :
175 V
Voltage - Breakdown (Min) :
191V
Breakdown Voltage :
191 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
175V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
265V
Clamping Voltage :
265 V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.7A