1N5557/TR
Mfr.Part #
1N5557/TR
Description
TVS DIODE 49VWM 78.5VC DO13
Working Voltage :
49 V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
19A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
54V
Clamping Voltage :
78.5 V
Polarity :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Packaging :
Reel
Product Status :
Active
RoHS :
N
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
78.5V
Breakdown Voltage :
54 V
+ 175 C
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
49V