1N5555/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5555/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 30.5VWM 47.5VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Product Status :
Active
Type :
Zener
Supplier Device Package :
DO-13
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30.5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Microchip
Series :
Clamping Voltage :
47.5 V
Termination Style :
Axial
Working Voltage :
30.5 V
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
33V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
47.5V
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
33 V
Packaging :
Reel
Current Rating :
5 uA
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Package / Case :
Polarity :
Unidirectional
Number of Channels :
1 Channel
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
32A