1N5417US/TR
Mfr.Part #
1N5417US/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
E-MELF
Description
RECTIFIER UFR,FRR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Product Category :
Rectifiers
Brand :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
RoHS :
N
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Product :
Rectifiers
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Packaging :
Reel
Capacitance @ Vr, F :
Supplier Device Package :
D-5B
Package / Case :
E-MELF
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Series :
Vf - Forward Voltage :
1.5 V
Recovery Time :
150 ns
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Diode Type :
Standard
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 200 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 9 A
Max Surge Current :
80 A
Microchip
Product Type :
Package :
Tape and Reel (TR)
Reverse Recovery Time (trr) :
150 ns
Datasheets
1N5417US/TR
Microchip Technology 1N5417US/TR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5 V @ 9 A -65°C ~ 175°C 1 μA @ 200 V Reel E-MELF Surface Mount
1N5417US/TR Overview
Surge currents can be used up to 80 A.
1N5417US/TR Features
1N5417US/TR Applications
There are a lot of Microchip Technology
1N5417US/TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB