1N4007FL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N4007FL
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
SOD-123FL
Datasheet
Download
Description
STANDARD RECTIFIER 1000V SOD-123
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
SOD-123FL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Datasheets
1N4007FL
SMC Diode Solutions 1N4007FL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB