1N2970RB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N2970RB
Manufacturer
Solid State Inc.
Package / Case
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet
Download
Description
DO4 10 WATT ZENER DIODES
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Solid State Inc.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Element Material :
SILICON
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
6.8V
Configuration :
Single
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Tolerance :
±5%
Power - Max :
10W
Published :
1999
Working Test Current :
370mA
Factory Lead Time :
30 Weeks
Power Dissipation-Max :
10W
Number of Terminations :
1
Package / Case :
DO-203AA, DO-4, Stud
Impedance-Max :
1.2Ohm
Pbfree Code :
No
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Solder Lug
Voltage Tol-Max :
5%
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Dynamic Impedance-Max :
1.2Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
UPPER
Case Connection :
CATHODE
Base Part Number :
1N2970
Terminal Finish :
TIN LEAD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8V
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150µA @ 5.2V
Pin Count :
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 2A