1N1200AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N1200AR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet
Download
Description
STANDARD RECTIFIER
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Forward Current :
12A
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
10μA
Operating Temperature (Max) :
200°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 50V
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Terminal Position :
UPPER
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Mount :
Chassis, Stud
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Case Connection :
ANODE
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 12A
Reverse Voltage :
100V
Application :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
DO-203AA, DO-4, Stud
Terminal Form :
Solder Lug
Max Surge Current :
240A
Published :
Average Rectified Current :
12A
Number of Phases :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Base Part Number :
1N1200AR
Number of Terminations :
Operating Temperature - Junction :
-65°C~200°C
Datasheets
1N1200AR
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 12A -65°C~200°C 10μA @ 50V 1-Termination Bulk DO-203AA, DO-4, Stud Chassis, Stud Mount
1N1200AR Overview
There is no reason to reverse the voltage at 100V.Devices like this have an average rectified current of 12A volts.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 240A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 10μA.
1N1200AR Features
an average rectified current of 12A volts
the peak reverse is 10μA
1N1200AR Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
1N1200AR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB