1KSMBJ130
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1KSMBJ130
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 105VWM 187VC DO214AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
187V
Number of Terminations :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
105V
Power Line Protection :
No
Applications :
Telecom
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.3A
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
130V
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Configuration :
Single
Pin Count :
2
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Series :
1KSMBJ
Voltage - Breakdown (Min) :
117V