1EZ180D2E3/TR12
Mfr.Part #
1EZ180D2E3/TR12
Description
DIODE ZENER 180V 1W DO204AL
Impedance :
1.5kOhm
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Power - Max :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Zener Voltage :
180V
Impedance-Max :
1.5kOhms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 136.8V
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±2%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1EZ180D2E3/TR12
Microsemi 1EZ180D2E3/TR12
1.5kOhms ±2% 180V 500nA @ 136.8V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
1EZ180D2E3/TR12 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 136.8V is required.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 180V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1EZ180D2E3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 136.8V
500nA @ 136.8V is the maximum voltage (Tol)