1EZ180D10/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1EZ180D10/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 180V 1W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Base Part Number :
1EZ180
Impedance-Max :
1.5kOhm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 136.8V
Voltage Tol-Max :
10%
Case Connection :
Isolated
Terminal Form :
Wire
Number of Pins :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Diode Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
TIN LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Voltage :
180V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
JESD-609 Code :
e0
Impedance :
1.5kOhm
Mount :
Through Hole
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
180V
Working Test Current :
1.4mA
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Published :
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Datasheets
1EZ180D10/TR8
Microsemi 1EZ180D10/TR8
ZENER DIODE 1.5kOhm ±10% 180V 500nA @ 136.8V -65°C~150°C 1W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1EZ180D10/TR8 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 136.8V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 10%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Setting the working test voltage to 1.4mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1EZ180D10/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 136.8V
500nA @ 136.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the working test voltage to 1.4mA
minimal dynamic impedance is 1.4mA