1EZ180D/TR8
Mfr.Part #
1EZ180D/TR8
Description
DIODE ZENER 180V 1W DO204AL
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
DO-204AL, DO-41, Axial
Case Connection :
Isolated
Voltage Tol-Max :
20%
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Pins :
2
Terminal Form :
Wire
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Reference Voltage :
180V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
1W
Impedance :
1.5kOhm
Terminal Finish :
TIN LEAD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Zener Voltage :
180V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 136.8V
Mount :
Through Hole
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance-Max :
1.5kOhm
Number of Terminations :
2
Working Test Current :
1.4mA