1EZ170D2E3/TR8
Mfr.Part #
1EZ170D2E3/TR8
Description
DIODE ZENER 170V 1W DO204AL
Base Part Number :
1EZ170
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±2%
Impedance :
1.45kOhm
Impedance-Max :
1.45kOhms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
1W
Zener Voltage :
170V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Element Configuration :
Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
170V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 130.4V
Datasheets
1EZ170D2E3/TR8
Microsemi 1EZ170D2E3/TR8
1.45kOhms ±2% 170V 500nA @ 130.4V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
1EZ170D2E3/TR8 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 130.4V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 170V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1EZ170D2E3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 130.4V
500nA @ 130.4V is the maximum voltage (Tol)