1EZ170D10/TR8
Mfr.Part #
1EZ170D10/TR8
Description
DIODE ZENER 170V 1W DO204AL
Impedance-Max :
1.45kOhm
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 130.4V
Polarity :
Unidirectional
Case Connection :
Isolated
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Finish :
TIN LEAD
Tolerance :
±10%
Zener Voltage :
170V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e0
Base Part Number :
1EZ170
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Wire
Diode Type :
ZENER DIODE
Working Test Current :
1.5mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tol-Max :
10%
Reference Voltage :
170V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
1.45kOhm
Datasheets
1EZ170D10/TR8
Microsemi 1EZ170D10/TR8
ZENER DIODE 1.45kOhm ±10% 170V 500nA @ 130.4V -65°C~150°C 1W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1EZ170D10/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 500nA @ 130.4V.Voltage (Tol) 10% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 500nA.This device should be operated with a 1.5mA working test voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1EZ170D10/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 130.4V
500nA @ 130.4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the working test voltage to 1.5mA
minimal dynamic impedance is 1.5mA