1EZ160D5/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1EZ160D5/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance-Max :
1.4kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
160V
Tolerance :
±5%
Impedance :
1.4kOhm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 121.6V
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
1EZ160
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Power - Max :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Zener Voltage :
160V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Datasheets
1EZ160D5/TR12
Microsemi 1EZ160D5/TR12
1.4kOhms ±5% 160V 500nA @ 121.6V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
1EZ160D5/TR12 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 121.6V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 160V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1EZ160D5/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 121.6V
500nA @ 121.6V is the maximum voltage (Tol)