1EZ150D5E3/TR12
Mfr.Part #
1EZ150D5E3/TR12
Description
DIODE ZENER 150V 1W DO204AL
Base Part Number :
1EZ150
Zener Voltage :
150V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150V
Impedance-Max :
1.3kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance :
1.3kOhm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
1W
Power - Max :
1W
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 114V
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
1EZ150D5E3/TR12
Microsemi 1EZ150D5E3/TR12
1.3kOhms ±5% 150V 500nA @ 114V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
1EZ150D5E3/TR12 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 114V.During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 150V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1EZ150D5E3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 114V
500nA @ 114V is the maximum voltage (Tol)