1EZ130D5E3/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1EZ130D5E3/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 130V 1W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
HTS Code :
Working Test Current :
1.9mA
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
910Ohm
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 98.8V
Base Part Number :
1EZ130
Number of Elements :
1
Case Connection :
Isolated
Voltage Tol-Max :
5%
Terminal Finish :
MATTE TIN
Impedance-Max :
910Ohm
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
Polarity :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mount :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Diode Type :
ZENER DIODE
Reference Voltage :
130V
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Voltage :
130V
Terminal Form :
Wire
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1EZ130D5E3/TR8
Microsemi 1EZ130D5E3/TR8
ZENER DIODE 910Ohm ±5% 130V 500nA @ 98.8V -65°C~150°C 1W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1EZ130D5E3/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 98.8V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.This device must be operated with the working test voltage set to 1.9mA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1EZ130D5E3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 98.8V
500nA @ 98.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the working test voltage to 1.9mA
minimal dynamic impedance is 1.9mA