1ED020I12FXUMA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1ED020I12FXUMA2
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
DRIVER IC
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Isolators - Gate Drivers
Height Seated (Max) :
2.64mm
Interface IC Type :
HALF BRIDGE BASED IGBT DRIVER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
22 Weeks
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
High Side Driver :
yes
Number of Pins :
16
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
16
Supply Voltage :
5V
Power Dissipation :
700mW
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Series :
EiceDRIVER™
Voltage - Output Supply :
13V~20V
Turn On Time :
0.75 μs
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Output Peak Current Limit-Nom :
2A
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Isolation :
4500Vrms
ECCN Code :
EAR99
Rise / Fall Time (Typ) :
60ns 60ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Width :
7.52mm
Fall Time (Typ) :
600 ns
Current - Output High, Low :
2A 2A
Datasheets
1ED020I12FXUMA2
Introducing Isolators - Gate Drivers Infineon Technologies 1ED020I12FXUMA2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Number of Pins:16, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), 1ED020I12FXUMA2 pinout, 1ED020I12FXUMA2 datasheet PDF, 1ED020I12FXUMA2 amp .Beyond Isolators - Gate Drivers Infineon Technologies 1ED020I12FXUMA2 ,we also offer TLP5214A(D4-TP,E, ACNW3190-500E, SI8261ACD-C-IS, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.