1C20Z5U473M100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1C20Z5U473M100R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.250 6.35mm
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Dielectric :
Z5U
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Series :
Monolythic®, 1C20
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
10°C~85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
Z5U
Lead Pitch :
5.08mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
10°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
0.047µF
Datasheets
1C20Z5U473M100R
Vishay 1C20Z5U473M100R
Monolythic®, 1C20 0.047μF 100V Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm 10°C~85°C Through Hole Radial