1C20X7R102K100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1C20X7R102K100R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Capacitance :
1000pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.250 6.35mm
Series :
Monolythic®, 1C20
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Dielectric :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
5.08mm
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Style :
Straight
Datasheets
1C20X7R102K100R
Vishay 1C20X7R102K100R
Monolythic®, 1C20 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial