19S601-500L5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
19S601-500L5
Manufacturer
Rosenberger
Description
SMP BULKHEAD PLUG
Manufacturer :
Rosenberger
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Contact Termination :
Solder
Impedance :
50Ohm
Contact Resistance :
6mOhm
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Ports :
1
Mating Cycles :
500
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
DIN Conformance :
No
Contact Style :
COAX
Packaging :
Bulk
Operating Frequency-Max :
40GHz
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Withdrawl Force-Min :
8.896 N
Frequency (Max) :
26.5GHz
Coupling Type :
Threaded
Center Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Panel Mount :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pin
Filter Feature :
No
Insertion Force-Max :
44.9248 N
Additional Feature :
STANDARD: MIL-STD-202; CAPTIVE CENTER CONTACT
Connector Style :
SMP
Total Number of Contacts :
1
IEC Conformance :
Fastening Type :
Snap-On
Insulation Material :
LCP/PEEK/PTFE
Voltage - Rated :
335V
VSWR :
1.5
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Brass
Reliability :
COMMERCIAL
Insertion Loss :
0.63 dB
Factory Lead Time :
13 Weeks
MIL Conformance :
yes
Datasheets
19S601-500L5
Rosenberger 19S601-500L5
Plug, Male Pin Snap-On 50Ohm Bulk SMP Solder 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -65°C~155°C