19C300PA6K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
19C300PA6K
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Cylinder, Threaded
Datasheet
Download
Description
PRESSURE-STAINLESS-19MM HIGH PRE
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Height :
28.45mm
Operating Pressure :
300PSI (2068.43kPa)
Series :
19 mm
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Pins :
4
Termination Style :
Flex Cable
Width :
19.05mm
Length :
22mm
Pressure Type :
Absolute
Voltage - Supply :
15V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Supply Voltage :
15V
Mount :
Stud
Accuracy :
±0.25%
Port Style :
Threaded
Feature :
Temperature Compensated
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Packaging :
Bulk
Maximum Pressure :
900PSI (6205.28kPa)
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Output Type :
Analog Voltage
Port Size :
Male - 7/16 11.11mm UNF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output :
0 mV ~ 100 mV (10V)
Datasheets
19C300PA6K
Introducing Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions 19C300PA6K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4, Package / Case:Cylinder, Threaded, Operating Temperature:-40°C~125°C, Output:0 mV ~ 100 mV (10V), 19C300PA6K pinout, 19C300PA6K datasheet PDF, 19C300PA6K amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions 19C300PA6K ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
19 mm Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~125°C 300PSI (2068.43kPa) Threaded ±0.25% 0 mV ~ 100 mV (10V) 15V Temperature Compensated
19C300PA6K Overview
As a convenience, this transducer is included in Cylinder, Threaded. Temperature should be set at -40°C~125°C on transducers in order for them to work reliably. Obtaining a 15V supply voltage is not a problem for the transducers. It is possible for the transducers to operate at a maximum temperature of 125°C. Temperatures below -40°C are unacceptable for the transducers. To ensure proper operation of the transducers, it is necessary to connect the 4 pins. There is a Bulk package for this electronic component. You can apply a voltage of 15V without damaging the transducers.
19C300PA6K Features
Package / Case: Cylinder, Threaded
Operating Temperature: -40°C~125°C
4 Pins
19 mm series