199D475X0025B6B1E3
Mfr.Part #
199D475X0025B6B1E3
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 25V RADIAL
Tantalum Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.398 10.12mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Leakage Current :
0.001mA
Length :
5mm
Series :
TANTALEX®, 199D
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tan Delta :
0.06
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.08mm
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
6 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Width :
5mm
Capacitance :
4.7μF